Skip to content Skip to footer

Podsumowanie roku 2021

Koniec każdego roku kalendarzowego to zawsze czas podsumowań minionych 365 dni. Rok 2021 pokazał, że użytkownicy nie zapomnieli o naszej bibliotece. Należy jednak wspomnieć, że zapamiętamy go jako czas pełen niepewności i strachu związanego z pandemią. A także jako czas ograniczeń, które spowodowały że nie mogliśmy zrealizować  wszystkich  planowanych inicjatyw stacjonarnych. Cieszymy się jednak, że inne nasze propozycje przypadły Wam do gustu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się nasza oferta konkursów skierowanych do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zorganizowaliśmy dla Was 7 konkursów literacko- plastycznych, w których łącznie wzięło udział 261 Czytelników. Kontynuowaliśmy także udział w projekcie Instytutu Książki „Mała Książka- Wielki Człowiek”. W ciągu roku wydaliśmy kolejnych 26 wyprawek czytelniczych  dla dzieci w wieku przedszkolnym. Szczególnie cieszy nas fakt, że małych Czytelników ciągle przybywa co dowodzi popularności tej kampanii czytelniczej. Po raz kolejny zaproponowaliśmy naszym Czytelnikom zabawę wakacyjną „Naklejkomania 2021”, która zachęcała do częstych odwiedzin naszych placówek bibliotecznych. W zabawie wzięło udział 102 Czytelników, z czego 55 odebrało upominki.

Do naszego kalendarza imprez na stałe weszło także Narodowe Czytanie. W tym roku wspólnie z naszymi gośćmi ze SP w Łękińsku i Kleszczowie oraz DKK czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dziękujemy, że tak tłumnie towarzyszycie nam co roku w czasie tego święta literatury polskiej.

Kolejny program Instytutu Książki, który realizujemy od kilku lat to Dyskusyjne Kluby Książki. Przy naszej bibliotece działają dwa kluby: dla dzieci, którego klubowiczami są  przedszkolaki z PPS w Łuszczanowicach  i DKK dla dorosłych. W tym roku z klubowiczami DKK dla dorosłych spotkaliśmy się 7 razy i udało nam się omówić 9 lektur. Klub DKK dla dzieci spotkał się  3 razy.

Jak biblioteka to także spotkania autorskie. W tym roku gościliśmy Pana Bartosza Malinowskiego- podróżnika, nomadę oraz przewodnika górskiego. Odbyły się dwa spotkania dla młodzieży szkolnej z ZSP, które zgromadziły ok 300 uczniów. Filię biblioteczną w Łękińsku odwiedził z kolei Pan Artur Nowicki- ilustrator czasopism i książek dla dzieci. Poprowadził on warsztaty w ramach akcji „Z książką na walizkach” dla dzieci ze SP w Łękińsku. Inne spotkania, które proponowaliśmy naszym Czytelnikom to spotkania on-line, organizowane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi w ramach projektu DKK. W 2021 mieliśmy okazje uczestniczyć w spotkaniach  z Andrzejem Pilipiukiem, Anną Kańtoch, Maxem Czornyjem, Robertem Małeckim czy Mariuszem Urbankiem.

Trzeba podkreślić także, że nasi Czytelnicy częściowo przenieśli się także do „wirtualnego świata”. Dlatego w naszym podsumowaniu ważne jest aby uwzględnić elektroniczną ofertę naszej biblioteki. Nasi czytelnicy mogli korzystać platform on-line LEGIMI , IBUK LIBRA a także Wolne Lektury. W ciągu roku na  platformie Legimi zarejestrowało się  171 Czytelników, którzy wypożyczyli 5056 ebooków oraz 796 audiobooków.

A na koniec jeszcze troszkę statystyki…

Nasze placówki wzbogaciły się w tym roku o 1920 egzemplarzy książek, 325 filmów oraz 158 audiobooków. Zakupy to w większości literatura piękna, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Kupiliśmy również wiele nowości dla dzieci a także literatury popularnonaukowej.

Do naszych placówek uczęszczało 1048 aktywnych czytelników. Nasz najlepszy Czytelnik ma 4 lata ! i wypożyczył w tym roku 236 egzemplarzy książek. Na podium znaleźli się także Czytelnicy z sumą wypożyczonych książek 169 i 162. Jest się czym pochwalić…Wśród najbardziej poczytnych książek znalazły się pozycje: „Dylemat” B. A. Paris, „Błękitny dom nad jeziorem” Katarzyny Janus oraz…”Świnka Peppa. Peppa kocha…”

Drodzy Czytelnicy,

serdecznie Wam dziękujemy za wszystkie odwiedziny, wypożyczenia, zwroty, rezerwacje, propozycje zakupu oraz za udział w organizowanych przez nas spotkaniach, konkursach i wydarzeniach literackich.

Do zobaczenia! Szczęśliwego Nowego Roku!

Jak się zapisać do biblioteki?

  • Należy mieć przy sobie dokument tożsamości wraz ze zdjęciem i nr Pesel (w przypadku dzieci – Pesel dziecka i dowód tożsamości opiekuna).
  • Na miejscu wypełnia się kartę zapisu, i podaje: imię i nazwisko, adres, pełną datę urodzenia DANE CZYTELNIKA NIE SĄ UDOSTĘPNIANE OSOBOM POSTRONNYM, SĄ WYKORZYSTYWANE TYLKO DO CELÓW STATYSTYCZNYCH.
  • Czytelnik własnym podpisem zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu.
  • Osoby niepełnoletnie zapisują się razem z opiekunem.
  • W bibliotece działa wypożyczalnia komputerowa. Zapisanie się do jednej z bibliotek w gminie Kleszczów upoważnia do korzystania ze wszystkich trzech bibliotek: w Kleszczowie, Łękińsku i Żłobnicy, których katalogi są ze sobą połączone. Po wejściu w zakładkę katalogów. zapisany czytelnik może zalogować się na swoje konto.

A gdy już się zapiszesz:

  • Jak sprawdzić czy interesująca mnie książka znajduje się w bibliotece?
    Telefonicznie (44 731 36 54 GBP Kleszczów) lub w KATALOGU ON-LINE.
  • Czy mogę zamówić książkę, jeśli akurat jest wypożyczona?   Można to zrobić on-line, logując się na swoje konto. Należy wejść w zakładkę „katalog” gdzie znajdują się dalsze instrukcje); druga możliwość:  osobiście lub telefonicznie.
  • Ile książek mogę wypożyczyć jednorazowo?  Jednorazowo można wypożyczyć 5 dowolnych książek lub audiobuków, 2 filmy.
  • Po jakim czasie muszę zwrócić książki do biblioteki?  Okres wypożyczenia książki wynosi 1 miesiąc , płyty DVD – 4 dni, czasopisma – tydzień.
  • Czy mogę przedłużyć okres wypożyczenia książki?  Tak – każde wypożyczenie można przedłużyć, pod warunkiem że na daną pozycję nie zapisał się inny czytelnik: on-line, logując się na swoje konto, oraz osobiście lub telefonicznie.
  • Zgubiłem książkę z biblioteki, co mam zrobić? Nie czekaj, zgłoś ten fakt bibliotekarzowi w wypożyczalni, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Najczęściej książkę można odkupić lub zapłacić równowartość. Nie lekceważ faktu zagubienia książki. Żebyś Ty, drogi Czytelniku,  mógł za darmo wypożyczać książki, biblioteka musiała najpierw ponieść koszty ich zakupu.
  • Czy mogę zwrócić książkę z księgozbioru Filii w Bibliotece Głównej w Kleszczowie?  Każda biblioteka to oddzielny zbiór książek, dlatego prosimy oddawać je do tej biblioteki, z której zostały wypożyczone. W wyjątkowych, indywidualnych przypadkach (choroba, brak możliwości dojazdu przez osoby starsze) bibliotekarz może wyświadczyć uprzejmość czytelnikowi i pozwolić na oddanie książek do innej biblioteki, niż ta, z której zostały wypożyczone (wówczas bibliotekarz sam zobowiązuje się do przewiezienia książek do właściwej biblioteki).
logo-bip
Biuletyn informacji publicznej
Główna Placówka w Kleszczowie
Możesz do nas przyjść w godzinach:
poniedziałek-piątek 8:00-18:00
sobota 8:00-16:00
Filia Biblioteczna w Łękińsku
Możesz do nas przyjść w godzinach:
wtorek 11:00-18:00
piątek 11:00-18:00
Filia Biblioteczna w Żłobnicy
Możesz do nas przyjść w godzinach:
poniedziałek 9.30-17.30
środa 9.30-17.30

biblioteka.kleszczow.pl © 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone

Odwiedziny: 
N/A
Skip to content